RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MAHARAT AL-QURAN TINGKATAN 2
Nama
|
|||
Mata Pelajaran
|
Maharat Al-Quran
|
Tingkatan
|
2 Ihsan
|
Tarikh
|
19/04/2019 (Minggu 15)
|
Masa
|
8.00 – 8.50 pagi
|
Bilangan Pelajar
|
10/10 orang perempuan
|
||
Tajuk
|
2.4 Hukum Huruf Lam Lafaz Allah
|
||
Standard Kandungan
|
2.4.1 mengetahui hukum lam lafaz Allah.
2.4.2 membicarakan keadaan lam lafaz
Allah dibaca tebal
2.4.3
Menyebut sebab lam lafaz Allah dibaca tebal dan contoh-contoh.
2.4.4
Menerangkan keadaan lam lafaz Allah dibaca nipis
2.4.5 Menyebut sebab lam lafaz Allah
dibaca nipis dan contoh-contoh
2.4.6 mempraktiskan bacaan Al-Quran
dengan hukum lam lafaz Allah.
|
||
Standard pembelajaran
|
1)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah
2)
Menjelaskan hukum
lam lafaz Allah
3)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah
4)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah dan mengamalkannya
5)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah dan mengamalkannya dengan membaca Al-Quran
6)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah dan mengamalkannya dengan membaca Al-Quran dengan bertajwid
|
||
Objektif Pembelajaran
|
Di akhir pengajaran dan pembelajaran
pelajar dapat :
1)
Menyebut hukum lam
lafaz Allah
2)
Menerangkan
keadaan lam lafaz Allah dibaca tebal
3)
Menyebut sebab
mengapa huruf lam lafaz Allah dibaca tebal
4)
Menerangkan
keadaan huruf lam lafaz Allah dibaca nipis
5)
Menyebut sebab mengapa
huruf lam lafaz Allah dibaca nipis
6)
Membaca huruf lam
lafaz Allah dengan bertajwid.
|
||
Aktiviti
|
Penerangan, perbincangan kumpulan dan
soal jawab
|
||
Pengetahuan Sedia Ada
|
Murid-murid pernah melihat dan biasa
membaca tetapi masih belum dapat mengenalpasti ayat Al-Quran yang mengandungi
hukum huruf lam lafaz Allah.
|
||
Kemahiran Berfikir (KB)
|
Membezakan antara hukum lam lafaz Allah
yang tebal dan nipis, membaca ayat lam lafaz Allah yang tebal dan nipis,
memberi contoh ayat lam lafaz Allah yang tebal dan nipis, menjana idea,
menyelesaikan masalah bacaan yang betul.
|
||
Penerapan Nilai(PN)
|
Ketelitian/kepekaan, Kekemasan
Menjawab, Semangat Kerjasama.
Yakin, menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha,
|
||
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
|
1. Komputer Riba
2. Pembesar Suara
3. Al-Quran Terjemahan
4. Buku Maharat Al-Quran Tingkatan 2
5. Papan Putih
6. Kertas Mahjung
7. Pen marker.
8. LCD Projektor
|
LANGKAH / MASA
|
ISI KANDUNGAN
|
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
Tayangan video bacaan huruf hijaiyah secara berlagu
Hukum Lam Lafaz Allah
Contohnya :
|
-
Guru memberi salam
dan seterusnya mengajak murid bersama-sama membaca doa, mengucap dua kalimah
shahadah, dan bertanya khabar.
-
-
Pelajar berdiri,
menjawab salam, membaca doa, mengucap dua kalimah shahadah, dan menjawab
pertanyaan guru denngan yakin dan mesra.
-
-
Guru memaparkan sebuah
video potongan bacaan Al-Quran berlagu dan bertajwid oleh Qari dari Timur
Tengah (Syeikh Hani Ar-Rifaie) mengikut hukum lam lafaz Allah.
-
Guru menanyakan
soalan kepada murid tentang tajuk yang akan dipelajari pada hari ini.
-
-
1. Apakah yang
kamu dapat dari bacaan Qari itu tadi?
Guru meminta murid
menyatakan sebarang hukum yang boleh dikenalpasti daripada bacaan Qari Hani Ar-Rifaie
sebentar tadi.
1. Bolehkah kamu
nyatakan sebarang hukum yang dapat diperoleh dalam bacaan itu tadi?
Secara rawak guru
meminta lebih kurang 4 orang pelajar menjawab soalan-soalan di atas.
Guru menerima
semua jawapan pelajar tidak kira betul atau salah.
Guru
memperkenalkan tajuk yang akan dipelajari hari ini iaitu hukum lam lafaz
Allah.
|
BBM :
Bacaan berlagu
Komputer Riba, LCD
Projektor, Papan putih, pen marker
KB :
Menjana idea,
menyelesaikan masalah bacaan yang betul
PN :
Ketelitian/Kepekaan,
menumpukan perhatian, Semangat
Kerjasama. Yakin,
menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha
|
|||
LANGKAH / MASA
|
ISI KANDUNGAN
|
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Perkembangan Langkah 1
(20 minit)
|
Penerangan mengenai hukum huruf lam
lafaz allah
-
Hukum lam lafaz
allah
-
Keadaan dibaca
tebal
-
Sebab dibaca tebal
-
Keadaan dibaca
nipis
-
Sebab dibaca nipis
|
-
-
Guru memperkenal
topik hukum huruf lam lafaz Allah.
-
Guru menerangkan 2
jenis bacaan hukum huruf lam lafaz Allah yang terdiri daripada hukum lam
lafaz Allah yang tebal dan nipis.
Pelajar mendengar penerangan guru dan
memberikan perhatian.
Guru menyalin perbezaan lam lafaz Allah yang
tebal dan nipis di atas papan putih.
Pelajar dikehendaki untuk menyalin perbezaan
tersebut di dalam buku nota mereka.
-
Guru menunjukkan
contoh di atas paparan skrin “power point”:
-
Guru memilih 2
orang pelajar secara rawak untuk membacakan ayat yang dipaparkan.
Dua orang pelajar
tersebut mengalunkan bacaan yang dipaparkan, sementara pelajar yang lain
menumpukan perhatian dan mendengar bacaan dari rakan mereka.
Guru
memperbetulkan tajwid dalam bacaan hukum lam lafaz Allah .
-
-
Setelah selesai, pelajar
yang lain pula diminta untuk menyatakan perbezaan hukum huruf lam lafaz Allah
yang tebal dan nipis.
Guru menjelaskan
perbezaan keadaan hukum huruf lam lafaz Allah tebal dan nipis yang terdapat
dalam potongan ayat yang dibacakan oleh 2 orang pelajar itu tadi.
|
BBM :
Buku Teks Maharat
Al-Quran, Al-Quran Terjemahan,
Pembesar Suara, Papan Putih
LCD Projektor
Komputer Riba
KB :
Membezakan antara
hokum huruf lam lafaz Allah yang tebal dan nipis, membaca ayat lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis, memberi contoh ayat lam lafaz Allah yang tebal
dan nipis, menjana idea, menyelesaikan masalah bacaan yang betul.
PN :
Ketelitian/Kepekaan,
menumpukan perhatian, Semangat
Kerjasama. Yakin,
menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha
|
|||
LANGKAH / MASA
|
ISI KANDUNGAN
|
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Perkembangan Langkah 2 Variasi
Ransangan
(10 minit)
|
Aktiviti berpasangan
-
Sesi soal jawab
antara murid dengan murid
-
Menjalankan
aktiviti secara spontan dan terancang.
|
-
-
Pelajar dibahagikan
kepada kumpulan. Setiap kumpulan
mestilah terdiri darpada dua orang pelajar.
-
Guru meminta
kumpulan pelajar datang ke hadapan kelas
-
Pelajar pertama
akan membaca soalan latihan (seperti dalam gambarajah di bawah) kepada
pelajar kedua
-
Pelajar kedua akan
menberikan jawapan dengan menyatakan hukum huruf lam lafaz Allah tebal atau
nipis,
Di dalam kumpulan,
guru meminta pelajar memberikan mana-mana ayat di dalam Al-Quran yang
mengandungi hukum lam lafaz Allah tebal dan nipis.
Pelajar
dikehendaki untuk menulis ayat yang dinyatakan di atas di dalam buku nota
mereka.
Guru akan menyemak
jawapan yang diberi oleh pelajar sama ada menepati hukum huruf lam lafaz
Allah.
Guru
memperbetulkan mana-mana jawapan yang tidak tepat.
|
BBM :
Salin Latihan dalam
Buku Teks Maharat Al-Quran
KB :
Membezakan antara
hokum huruf lam lafaz Allah yang tebal dan nipis, membaca ayat lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis, memberi contoh ayat lam lafaz Allah yang tebal
dan nipis, menjana idea, menyelesaikan masalah bacaan yang betul.
PN :
Ketelitian/Kepekaan,
menumpukan perhatian, Semangat
Kerjasama. Yakin,
menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha.
|
|||
LANGKAH / MASA
|
ISI KANDUNGAN
|
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Langkah 3
Kemahiran Penyoalan
(10 minit)
|
Teknik Soal Jawab
-
Sesi soal jawab
guru dengan murid
-
Berkomunikasi
melalui aktiviti penghasilan soalan
-
Menjalankan
aktiviti secara spontan dan terancang
|
-
-
Guru berbincang
dengan pelajar tentang jawapan kepada aktiviti
-
Guru mengajukan
soalan kepada pelajar berkaitan hukum lam lafaz Allah.
-
Setiap kumpulan
pelajar menulis jawapan di atas kertas mahjung yang telah disediakan dan
membentangkan jawapan masing-masing di hadapan kelas.
-
Kumpulan yang lain
wajib menanyakan satu soalan kepada kumpulan yang membentang.
-
-
Guru memantau
setiap soalan dan jawapan yang dikemukakan oleh kumpulan pelajar.
-
Guru
memperbetulkan dan menjelaskan jawapan yang tidak tepat.
-
Kumpulan pelajar
yang dapat memberikan jawapan yang tepat diberikan kata-kata pujian dan
penghargaan oleh guru.
Kumpulan pelajar
yang tidak dapat memberikan jawapan yang tepat juga diberikan kata-kata
penghargaan dan positif.
|
BBM :
Latihan dalam Buku Teks Maharat Al-Quran
Kertas Mahjung dan
marker pen.
KB :
Membezakan antara
hokum huruf lam lafaz Allah yang tebal dan nipis, membaca ayat lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis, memberi contoh ayat lam lafaz Allah yang tebal
dan nipis, menjana idea, menyelesaikan masalah bacaan yang betul.
PN :
Ketelitian/Kepekaan,
menumpukan perhatian, Semangat
Kerjasama. Yakin,
menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha
|
|||
LANGKAH / MASA
|
ISI KANDUNGAN
|
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|||
Penutup
(5 minit)
|
Kognitif
-
Merumuskan kandungan pelajaran dan mengulang isi-isi penting
berkaitan jenis dan contoh hukum lam lafaz Allah
Sosial
-
Memberi peneguhan positif, mewujudkan dan memotivasikan perasaan
ingin tahu seperti memberikan ganjaran kepada kumpulan/ individu yang dapat
melakukan tugasan dengan pantas dan betul serta
kemas
|
1. Guru memaparkan
beberapa contoh ayat yang mengandungi hukum huruf lam lafaz Allah dari Surah Yaasin,
yang dibaca tebal dan nipis.
2. Guru meminta
setiap kumpulan pelajar untuk membacakan ayat yang dipaparkan yang
mengandungi hukum huruf lam lafaz Allah yang dibaca tebal dan nipis.
5. Pelajar membaca
beberapan potongan ayat Al-Quran yang dipaparkan oleh guru.
6. Pelajar
menyatakan keadaan perbezaan ayat-ayat yang mengandungi hukum huruf lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis.
7. Guru
memperbetulkan keadaan perbezaan ayat-ayat yang mengandungi hukum lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis kepada pelajar jika jawapan yang diberikan pelajar
tidak tepat.
8. Guru memberikan
kata-kata pujian dan penghargaan kepada pelajar yang berjaya menjawab dengan
betul.
9. Manakala guru
memberikan kata-kata positif dan semangat kepada pelajar yang gagal memberikan
jawapan yang tepat supaya dapat memotivasikan mereka.
|
KB :
Membezakan antara
hokum huruf lam lafaz Allah yang tebal dan nipis, membaca ayat lam lafaz
Allah yang tebal dan nipis, memberi contoh ayat lam lafaz Allah yang tebal
dan nipis, menjana idea, menyelesaikan masalah bacaan yang betul.
PN :
Ketelitian/Kepekaan,
menumpukan perhatian, Semangat
Kerjasama. Yakin,
menumpukan perhatian, taat, rajin, bertanggungjawab, kritis, mesra, bersungguh-sungguh, berani
mencuba, berusaha.
|
|||
#AbuFateh/BangChik Rafaie |
No comments:
Post a Comment